Előadás a bor - és szőlőkultúráról

Őriné dr. Bilkei Irén ny. levéltáros volt a vendégünk szeptember 14-én.

"Borisszák és bornemisszák" című előadásában elmondta, hogy a bor és a szőlő az emberiség történelmének ősidők óta szerves része, amit a régészeti anyagok szőlőmag leletei is bizonyítanak. A középkori kolostorok bortermelésre alkalmas helyre épültek, könyvtáraikban gyűjtötték és megőrízték a szakirodalom könyveit és a liturgia is igényelte a bort. A szőlőkultúráról az első okleveles adat 1002-ből származik. Érdekességeket hallhattunk a szőlő-bor-jog kapcsolatáról is, például 1490 körül a hóhér nem ihatott bort. A korai időszakban fehér bort ittak, az első írásbeli adat a börös borról 1441-ből származik. A középkori Magyar Királyság legjobb bora a szerémi volt, Mátyás uralkodása idején pedig a visegrádi palotában rendezett ünnepségeken a kútból bor is folyt. Előadónk mesélt a somlói bor legendájáról, a különböző területek szüretkezdő jeles napjairól, az eszközökről, tevékenységekről, a nedű mértékegységeiről és megismerhettük a kunkapitányokat is.

Muravidéki Magyar Rádió: https://www.rtvslo.si/mmr/hirek/terepjaro/borisszak-es-bornemisszak-a-koezepkor-es-a-bor-eloadas/594121